Næringsvirksomheten til FREVAR ga et overskudd på over ti millioner kroner i fjor, inkludert profitt på biogass for første gang. Samtidig viser regnskapet for selvkosttjenestene et underskudd.
Fredag 20.2.2025 skal FREVARs styre behandle selskapets regnskap for 2025. Direktør ved FREVAR, Johnny Sundby forteller at dette byr på flere gode og en dårlig nyhet.
– For å ta den dårlige nyheten først, så går renseanlegget med et betydelig underskudd på ca. 22,5 millioner. Årsaken er at kalkulatoriske renter som beregnes på selvkostområdet i tråd med selvkostforskriften har økt fra 3,84% til 4,48% ila året. Med store investeringer, som i FARA-prosjektet, utgjør dette over 23 millioner alene, forteller han.
Driften har levert godt også i 2025, noe som også ble bekreftet i EYs rapport som nylig ble behandlet i Bystyret. Dette gjelder generelt alle kommunene, hvor opprinnelige budsjettforutsetninger om ytterligere rentesenkninger ikke ble møtt i løpet av høsten.
Reguleres i selvkostfond
Sundby er tydelig på at denne endringen skulle FREVAR ha fanget opp tidligere og rapportert til styret og Fredrikstad kommune i en prognose. Dette ble ikke gjort.
– Vi skal forbedre rutinene våre på dette området, sier Sundby.
– Dette er imidlertid en kostnad som man ikke kommer unna, da den følger av selvkostregelverket. Svingninger mellom gebyrinntekter og kostnadene ved å produsere tjenesten justeres normalt med selvkostfondet på det aktuelle område. Tidligere hadde FREVAR eget selvkostfond, slik at denne type svingninger, ikke påvirket faktureringen av Fredrikstad kommune. Nå er det kun kommunen som har slikt fond, og da påvirker dette underskuddet både fond, likviditet og netto driftsresultat 2025. Kommunen må da ta igjen det innbyggerne har betalt for lite de neste årene, forklarer han.
Totalt på FREVARs selvkostområde er det midlertid flere områder som går bedre enn budsjett, som vannproduksjon og gjenvinningsstasjonen som i sum bidrar med ca. 12 millioner andre veien. Totalt gjøres dermed selvkostområdet opp med et underskudd på ca. 12 millioner. Til sammenlikning gikk selvkostområdene i 2024 med pluss på 12,8 millioner, som styrket kommunens selvkostfond, særlig på vann.
Et FARA-prosjekt på skinner
FARA-prosjektet er Fredrikstad største offentlige prosjekt noensinne med et budsjett på 2,3 milliarder kroner, og vil være svært viktig tiltak for å tilpasse oss økt behov for rensekapasitet i overskuelig fremtid. Anlegget er bygget for å ivareta de høyeste rensekravene for å bidra til en frisk Oslofjord.
– Ved utgangen av 2025 er prosjektet i henhold til plan på både tid, økonomi og kvalitet, noe som må sees på som svært positivt for Fredrikstads innbyggere og naturen rundt oss, mener Sundby
«Vi er veldig godt fornøyde med at vi nå klarer å drifte biogassanlegget i pluss, og vil gi en stor takk til foretakets ansatte for innsats for et samlet godt resultat.»
– styreleder Leif Eriksen
Økt lønnsomhet på næring
Sundby forteller at det på næringsområdet er flere gode nyheter.
– Her går biogassanlegget i overskudd med 1,3 millioner før skatt for første gang i historien.
Styreleder på FREVAR Leif Eriksen har vært medlem av FREVARs styre i over 14 år, og fulgt biogass-satsningen tett. Han er fornøyd med tallene.
– Vi er veldig godt fornøyde med at vi nå klarer å drifte biogassanlegget i pluss, sier han, og vil gi en stor takk til foretakets ansatte for innsats for et samlet godt resultat.
Sundby forteller at FREVAR satser videre på biogass, og står ovenfor en investering i nytt oppgraderingsanlegg med økt kapasitet som vil kunne bidra til økt produksjon og salg i fremtiden. Selskapet opplever økt interesse rundt biogass, når fossile energikilder skal fases ut.
Også forbrenningsanlegget gjør det betydelig bedre enn budsjett, selv om det fortsatt er negativt sluttresultat på ca. 10 mill.
– Vi har i 2025 og ved inngangen til 2026 inngått nye energiavtaler og ser også bedring i avfallsmarkedet, som gjør at vi fortsatt fastholder en forventning om pluss på forbrenningsanlegget i 2026, opplyser Sundby.
Han sier at deponivirksomheten fortsatt er en viktig motor i FREVARs økonomi. Dette bidro i 2025 med drøye 18 millioner i overskudd. Totalt resultatet på næring ble da et overskudd på 10,7 millioner mot et budsjett på ca. 2 mill. før skatt.
